_

مکمل غذایی

_

قوطی‌های جذاب مکمل‌ها در مکان‌های بسیاری دیده می‌شوند. از ویترین داروخانه‌ها تا قفسه باشگاه‌های ورزشی. همچنین اغلب ما به طور کلی می‌دانیم که مکمل چیست.

عبارت دو کلمه‌ای ” مکمل غذایی” آن‌قدر به تنهایی جامع و گویاست که شاید اصلاً لزومی نباشد در مورد چیستی آن توضیح دهیم.

 مکمل‌های غذایی در واقع همان مواد خوراکی یا نوشیدنی هستند که به‌منظور کامل کردن ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن، مصرف می‌شوند.

 مکمل، نه غذای اصلی است، و نه ویتامین یا دارو. این مواد در واقع تکمیل کننده نیازهای بدن هستند که البته باید در موارد خاصی مورد استفاده قرار گیرند.

مکمل‌ انواع مختلفی دارد. آن‌ها قرص، پودر یا نوشیدنی‌هایی هستند که برای ساختن ماهیچه‌ها، بازگرداندن وزن از دست رفته و افزایش استقامت بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما به دلیل آن‌که این تصور وجود دارد که فقط مردان ورزشکار جوان مجاز به استفاده از مکمل هستند، شاید بد نباشد کمی بیشتر در مورد لزوم استفاده از آن در موارد مختلف شرح دهیم.

_

چه کسانی مکمل مصرف می‌کنند؟

_

اولین مشتری مکمل‌، ورزشکاران هستند. به دلیل آن‌که ورزشکاران، به ویژه کسانی که به طور حرفه‌ای ورزش می‌کنند، بیش از حد توان بدنشان از آن کار می‌کشند، ممکن است دچار کمبود ویتامین، مواد معدنی و انرژی شوند.

 اگر مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز ورزشکاران توسط انواع مکمل تأمین نشود، به تدریج سلامتی آن‌ها به خطر میفتد. چراکه در این شرایط بدن برای تأمین موارد مورد نیاز شروع به مصرف ذخیره خود می‌کند.

برداشت مداوم از انبار ذخایر ویتامین و مواد معدنی سبب از بین رفتن تدریجی مقاومت و سلامتی بدن می‌شود. بدنی که ذخیره کافی از ویتامین و مواد معدنی ندارد بیشتر در معرض بیماری و آسیب دیدگی است.

نکته دیگر این است که مواد غذایی معمولی قادر به تأمین تمام نیازهای بدن ورزشکاران حرفه‌ای نیستند. هرچقدر هم که ورزشکاران از مواد غذایی سالم، مغذی و پر از پروتئین استفاده کنند، بازهم به دلیل آن‌که بدن قادر به جذب تمام مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ غذاها نیست، بخش اعظم این مواد از بدن دفع می‌شوند.

به همین دلیل است که ورزشکاران حرفه‌ای یا کسانی که مرتب ورزش می‌کنند‌  باید از مکمل غذایی استفاده کنند. در غیر این صورت بدن آن‌ها در اثر فعالیت شدید و مداوم دچار افت و آسیب دیدگی خواهد شد.

گروه دوم مصرف کنندگان مکمل‌ها افرادی هستند که از رژیم‌های چاقی برای افزایش وزن پیروی می‌کنند. مکمل‌ها قادر به تولید کالری مازاد بر نیاز بدن هستند. بنابراین کسانی که دچار کمبود وزن باشند می‌توانند تحت نظارت دقیق یک متخصص تغذیه از مکمل استفاده کنند تا راحت‌تر و در مدت زمان کوتاه‌تری کمبود وزن خود را جبران کنند.

کسانی که به شدت دچار سوء تغذیه یا کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین، مواد معدنی و پروتئین هستند نیز می‌توانند به عنوان یک روش کمکی برای حل مشکل خود از مکمل استفاده کنند.

 البته به دلیل آن‌که مشکل سوءتغذیه یک مسئله بسیار جدی پزشکی است، درمان آن نیز باید کاملاً زیر نظر پزشک صورت گیرد. همچنین تجویز مکمل غذایی برای کامل‌تر کردن هرم غذایی این بیماران نیز باید توسط پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود.

و در آخر عده‌ای از افراد که به دلایل مختلفی باید در مدت زمان کمی، وزن اضافه کنند، همچنین قادر نیستند این وزن اضافه را با خوردن غذای مازاد بر نیاز بدن تأمین کنند، می‌توانند از مکمل‌ها کمک بگیرند. برخی از مکمل‌ها مانند کراتین قادرند در مدت زمان کوتاهی به راحتی به حجم بدن بیفزایند. البته این کار نیز باید تحت نظارت پزشک یا کارشناس تغذیه انجام شود.

مکمل
_

انواع مکمل کدام است؟

_

مکمل‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به‌طور کلی مکمل‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • مکمل پروتئینی
  • مکمل گینر
  • مکمل گلوتامین
  • مکمل آمینواسید
  • چربی سوزها
  • ویتامین‌ها
  • BCAA
  • و …
انواع مکمل

این‌که هر مکمل غذایی برای چه هدفی مورد استفاده قرار می‌گیرد بحث بسیار مفصلی است که نمی‌توان به طور مختصر به آن پرداخت. باید هرکدام از این مکمل‌ها دقیق بررسی و موشکافی شوند تا مواردی همچون مزایا و ممنوعیت‌های آن به‌طور کامل شرح داده شوند.

در حال حاضر لازم است این نکته را به عنوان یک قاعده کلی و مهم در خصوص مکمل‌ها بدانید که هرگز و تحت هیچ شرایطی مکمل نباید بدون مشورت پزشک، کارشناس ورزشی یا متخصص تغذیه مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین مصرف مکمل با وجود غنی بودن آن از ویتامین، مواد معدنی و پروتئین هرگز و به هیچ عنوان نباید جایگزین غذای اصلی شود.

_

از کجا مکمل تهیه کنیم؟

_

این‌که مکمل را از کجا تهیه می‌کنید موضوع بسیار مهمی است. چراکه بازار داغ و پررونق مکمل‌ها سبب شده است که دست دلالان و سودجویان زیادی در این بازار وجود داشته باشد. کسانی که برای کسب بهره بیشتر اقدام به فروش مکمل‌های تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته می‌کنند. همچنین موارد بسیاری وجود دارد که افراد پودر داخل قوطی مکمل را با مواد شبیه دیگری مانند شیر خشک ترکیب کرده و درجه خلوص مکمل را به شدت پائین می‌آورند. نکته دیگر این است که مکمل قیمت مشخصی ندارد. بنابراین افراد سودجو به راحتی می‌توانند با تبلیغات کاذب، هر قیمتی روی محصولات خود بگذارند. به همین دلایل است که به شما پیشنهاد می‌کنیم مکمل را از یک مکان یا سایت معتبر خریداری کنید.

فیت بادی
_

چرا فیت بادی مرکز معتبری برای خرید مکمل است؟

_

فیت بادی یک مرکز تخصصی تناسب اندام است. به همین دلیل کارشناسانی در این مرکز مشغول به کار هستند که  مرغوب‌ترین مکمل‌های تغذیه را می‌شناسند.

 آن‌ها از میان صدها برند مختلف تولید مکمل، بهترین و معتبرترین‌ها را انتخاب می‌کنند. سپس ابتدا هر مکمل را ازنظر کیفی و میزان اثرگذاری بررسی کرده، بعد درصورتی‌که مکملی را مورد تائید قرار دهند، آن را به مشتریان فیت بادی عرضه می‌کنند.

نکته دیگر نظارت دقیق مراجع ذی‌صلاح بر قیمت مکمل‌هایی است که در فیت بادی فروخته می‌شود. به همین دلیل است که قیمت مکمل در فیت بادی همواره منطقی و منصفانه است.

و در آخر در صورتی که شما تمایل داشته باشید در مورد هر مکمل اطلاعات بیشتری به دست آورید، می‌توانید با کارشناسان ورزشی و متخصصان تغذیه در فیت بادی تماس بگیرید. سپس از آن‌ها بخواهید که با توجه به شرایط شما، بهترین مکمل را  به شما پیشنهاد کنند.

شاید دغدغه شما فقط تأمین نیازهای بدنتان با مکمل باشد. اما فیت بادی برای سلامتی شما  ارزش بسیار زیادی قائل است. به همین دلیل بهترین، مؤثرترین و مرغوب‌ترین مکمل‌های موجود در جهان را در فیت بادی خواهید یافت.