_

آنالیز بدن

_

افراد زیادی هستند که به دلیل عدم کسب نتیجه دلخواه در لاغر شدن و دست‌یابی به تناسب اندام، برنامه ورزش کردن و رژیم غذایی خود را از نیمه راه رها می‌کنند. دلایل مختلفی وجود دارد که سبب می‌شوند این گروه از افراد حتی با وجود انجام تمرین‎‌های منظم ورزشی و رعایت اصول تغذیه‌ای نتوانند به تناسب اندام دست پیدا کنند. از میان همه این دلایل عدم شناختن ویژگی‌های خاص بدن قبل از آغاز برنامه ورزشی و رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین علت‌ها است. آنالیز بدن کمک می‌کند با شناخت مناسب نسبت به بدن خود  بهترین برنامه غذایی و ورزشی را برای خود تدارک ببینید.

_

اول ویژگی‌های اندامتان را بشناسید، بعد ورزش کنید یا رژیم بگیرید!

_

آیا شما که تصمیم دارید وزن کم کنید یا  اندام متناسبی داشته باشید، می‌دانید که ساختار بدنی شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ حجم عضلات در بدن شما چقدر است؟ چه میزان چربی در بدن شما انباشته شده؟ چه مقدار آب در بدنتان وجود دارد؟ مقاومت انسولینی دارید یا خیر؟ میزان متابولیسم پایه بدن شما چقدر است؟

همه موارد فوق و کمی بیشتر از آن اطلاعات بسیار مهمی هستند که باید آن‌ها را بدانید، قبل از آن که تصمیم بگیرید خیلی جدی ورزش کنید یا رژیم بگیرید. داشتن این اطلاعات در مورد بدن سبب می‌شود میزان توقع از خودتان را مشخص کنید و از ابتدا بدانید که ظرف چه مدت زمان می‌توانید به وزن ایده‌ال برسید.

البته داشتن این اطلاعات برای متخصص تغذیه و مربی ورزشی نیز ضروری است. آن‌ها نیز قبل از ارائه برنامه خود باید بدانند با چه بدنی و چه خصوصیاتی روبه رو هستند.

_

دستگاه آنالیز بدن Inbody

_
دستگاه آنالیز بدن Inbody

دستگاه آنالیز بدن Inbody به شما کمک می‌کند ویژگی‌های جسمی خود را بشناسید

شناخت ویژگی‌های بدن اصلاً کار دشواری نیست. کافی است به یک مرکز مجهز لاغری و تناسب اندام مانند فیت بادی بروید که متخصصان آن از دستگاه Inbody برای بررسی و آنالیز ویژگی‌های منحصر به فرد بدن افراد استفاده می‌کنند.

Inbody دستگاه جالب و پیشرفته‌ای است که باید چند دقیقه روی آن بایستید. سپس دستگاه با استفاده از امپدانس الکتریکی شروع به آنالیز بدن شما می‌کند. پس از اتمام کار، دستگاه هر اطلاعاتی که از بررسی بدن شما به دست آورده است را دسته‌بندی کرده و چاپ می‌کند.

حالا با در دست داشتن این اطلاعات ارزشمند می‌توانید با مراجعه به یک متخصص تغذیه برنامه غذایی متناسب با ویژگی‌های بدن خود را دریافت کنید. همچنین اگر یک مربی خبره و کاربلد ورزشی این اطلاعات را ببیند، می‌تواند بهترین برنامه ورزشی را برای شما تدوین کند.

_

دستگاه Inbody چطور کار می‌کند؟

_
آنالیز بدن

وقتی می‌خواهید بدن خود را با inbody آنالیز کنید؛ باید لباس خیلی کم و سبکی بپوشید. همچنین نباید کفش یا جوراب به پا داشته باشید.

سپس پاهای خود را روی قسمت مشخص شده دستگاه قرار می‌دهید و روی آن می‌ایستید. وقتی روی دستگاه قرار می‌گیرید؛ دستگاه کار خود را آغاز می‌کند. اما پیش از شروع آنالیز از شما می‌خواهد اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. مثلاً این‌که چند سال دارید؟ جنسیت شما چیست؟ و…

سپس دکمه enter را می‌زنید و دستگیره‌های دستگاه را گرفته و شست دست خود را روی الکترودهای بیضی‌شکل آن قرار می‌دهید. حالا Inbody کار خود را آغاز می‌کند.

_

آنالیز بدن چه اطلاعاتی از ویژگی‌های بدنتان به شما می‌دهد؟

_

آنچه آنالیز بدن به‌ عنوان اطلاعات پایه و اولیه از خصوصیات بدن به شما می‌دهد؛ شامل موارد زیر می‌شود:

بخش اول:

 • وزن فعلی
 • وزن نرمال
 • وزن ایده آل
 • میزان چربی و عضله در تک تک اندام‌های بدن
 • میزان آب بدن
 • مقدار مواد معدنی
 • میزان پروتئین بدن

این‌ موارد که به آن‌ها آنالیز بدن یا Body Composition گفته می‌شود؛ اطلاعات بسیار مهمی هستند که نشان می‌دهند به طور کلی بدن شما تا دست یابی به تناسب اندام چقدر فاصله دارد. همچنین مشخص می‌کنند که کدام اعضای بدن شما چربی را بیشتر جذب کرده و فرم اندام شما در کدام دسته بندی قرار می‌گیرد.

بخش دوم:

اطلاعاتی که دستگاه Inbody  پس از آنالیز بدن شما به دست می‌آورد، Obesity Diagnosis یا تشخیص میزان چاقی نام دارد. در تشخیص چاقی این اطلاعات از بدن شما آنالیز می‌شود:

 • شاخص توده بدنی BMI
 • درصد چربی بدن
 • نسبت دور کمر به دور باسن
 • شاخص متابولیک بدن یا میزان سوخت و ساز

همه این اطلاعات برای تعیین نوع تمرینات ورزشی و فشاری که باید بر هر قسمت از بدن وارد شود بسیار مهم هستند. اما هنوز هم این نتیجه همه تحلیل و بررسی‌های Inbody روی بدن شما نیست.

بخش سوم:

اطلاعاتی که Inbody ارائه می‌کند، Muscle – Fat Control نام دارد. در این بخش به طور مجزا مشخص می‌شود که :

 • میزان توده عضله بدن شما چقدر است؟
 • میزان توده چربی بدن شما چقدر است؟
 • این دو در مقایسه با هم در چه وضعیتی قرار دارند؟

اطلاعات بخش Muscle – Fat Control برای تعیین میزان کالری که شما باید به طور روزانه بسوزانید بسیار مهم هستند. همچنین با تکیه بر این اطلاعات می‌توان مؤثرترین ورزش برای کمک به کاهش وزن و تناسب اندام را انتخاب کرد.

البته هنوز هم کار فیت بادی در تحلیل ویژگی‌های بدن شما تمام نشده است. علاوه بر موارد فوق که دستگاه Inbody اطلاعاتی مفیدی درباره وضعیت جسمانی شما می‌دهید. دستگاه دیگری به اسم Bioscan قادر است اطلاعات ارزشمندی از وضعیت سلامت اعضای داخلی بدن ارائه دهد.

این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شوند :

 • وضعیت سلامت قلب و عروق
 • سختی جداره عروق
 • میزان مقاومت انسولینی
 • تست سلامت مفاصل و استخوان‌ها
 • وضعیت سلامت گوارش
 • نوع عملکرد کبد
 • مشکلات تنفسی و ریوی
 • تعیین سلامت مغز
 • سلامت دستگاه تناسلی
_

تیم آنالیز بدن و پردازش اندام فیت بادی در کنار شما است

_

متخصصان فعال در انواع رشته‌های ورزشی می‌دانند که اطلاعات اولیه حاصل از آنالیز بدن با Inbody چه نقش مهم و تأثیرگذاری دارد.

به همین دلیل است که فیت بادی مجهز به مدرن‌ترین دستگاه آنالیز بدن است. همچنین متخصصان کارآزموده‌ای در اختیار دارد که  اصول کار کردن با دستگاه inbody را به خوبی ‌می‌دانند. همچنین با یک تیم خبره از متخصصان تغذیه و ورزش  همکاری می‌کند. آن‌ها قادرند اطلاعات به‌دست‌آمده از دستگاه Inbody را به‌خوبی تحلیل کرده و بر اساس آن بهترین برنامه ورزشی و رژیم غذایی را تدوین کنند.

دغدغه فیت بادی این است که شما به فرم ایده‌ال اندامتان دست پیدا کنید. بدون این‌که فشار مضاعفی را تحمل‌کنید یا به سلامتی خود آسیب بزنید. با فیت بادی بدن ارزشمند و منحصر به فرد خود را بیشتر بشناسید.

پردازش اندام

اغلب کسانی که قصد دارند لاغر شوند یا با ورزش کردن اندام خود را متناسب کنند؛ بدون نگاه دقیق به ساختار بدنی خود تمرینات ورزشی را آغاز می‌کنند یا رژیم غذایی می‌گیرند. این در حالی است که هر بدنی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد. خصوصیاتی که اگر فرد بدون توجه به آن‌ها ورزش کردن و رژیم گرفتن را آغاز کند؛ ممکن است هرگز به نتیجه دلخواه نرسد یا به سلامتی خود آسیب بزند.

به همین دلیل است که هیچ دو نفری وجود ندارند که از  نظر ظاهری و فیزیکی شبیه به هم باشند، مقدار اضافه وزنشان یکسان باشد، همچنین از یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی پیروی کنند سپس هر دو به اندازه هم یا در یک زمان وزن کم کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان و یا رزرو نوبت، اطلاعات خود را در قسمت زیر پر کنید.

سوالات متداول برای دستگاه آنالیز بدن

قبل از انجام تست چه کاری باید انجام شود؟

قبل از انجام آنالیز بدن به نکات زیر توجه کنید:

 • برای آنالیز دقیق بهتر است 2ساعت از صرف وعده غذایی گذشته باشد.
 • تا 2ساعت قبل از آنالیز، ورزش انجام نشود.

در هنگام آنالیز چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

هنگام آنالیز باید وسایل فلزی و الکترونیکی مانند انگشتر، النگو، موبایل، هندزفری، گردنبند، کارت بانکی و مواردی از این قبیل را از بدن خود جدا کنیم تا تست دقیق تری داشته باشیم.

زمان انجام آنالیز بدن چقدر است؟

اگر نیاز به تحلیل جواب آنالیز داشته باشید حدودا 20 الی 30 دقیقه زمان نیاز است.

جواب آنالیز بدن را خودتان تحلیل می کنید؟

بله جواب آنالیز توسط کارشناس پس از انجام تست، تحلیل می شود.

جواب آنالیز را چگونه میتوانیم دریافت کنیم؟

پس از انجام تست، جواب آنالیز به صورت برگه پرینت شده در اختیارتان قرار می‌گیرد و یا از طریق ایمیل با فرمت PDF برای شما ارسال می شود.

آنالیز برای خانم ها در دوران بارداری انجام می شود؟

در دوران بارداری و به دلیل عدم تعادل مایعات، نتیجه انجام تست آنالیز از دقت کافی برخوردار نخواهد بود و لذا توصیه نمی شود.

آنالیز بدن برای کودکان انجام می شود؟

بله کودکان 3سال به بالا میتوانند این تست را انجام دهند و منحنی قد و وزن دریافت کنند.

موقع آنالیز بدن باید کفش ها را در بیاوریم؟

بله کفش و جوراب مانع اتصال سنسورهای دستگاه به بدن می شوند و تداخل ایجاد میکنند.

چه افرادی برای آنالیز بدن محدودیت دارند؟

 • خانم هایی که در سیکل ماهانه هستند به دلیل تغییر سطح آب بدن، تست آن ها دقیق نمی باشد لذا توصیه نمی شود.
 • برای افرادی که در قلبشان باتری ( پیس میکر) دارند آنالیز بدن انجام نمی شود.

محدودیت های آنالیز بدن چیست؟

 • سن :بالای 3 سال باشد.
 • وزن: باید از 10 کیلو به بالا باشد. در فیت بادی، افراد تا وزن 250 کیلوگرم میتوانند تست آنالیز انجام دهند.
 • قد : از91 سانتی متر تا 213 سانتی متر برای تست آنالیز بلامانع است.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *