_

ورزش با EMS

_

شاید این‌طور به نظر برسد که ورزش کردن به روش Electrical muscle stimulation سبک بسیار تازه‌ای در ورزش کردن یا شیوه‌ جدیدی برای کاهش وزن است. البته ممکن است EMS هنوز به اندازه کافی روش شناخته‌شده‌ای در ورزش کردن نباشد؛ اما نه تنها روش جدیدی نیست، بلکه قدمت خلق آن به سال 1967 میلادی باز می‌گردد. گرچه از آن زمان تاکنون تغییرات بسیاری در سبک ورزشی EMS پدید آمده، اما تاریخچه طولانی حضور این سبک در دنیای ورزش خبر از اصالت و مؤثر بودنش در دست‌یابی افراد به تناسب اندام و سلامتی می‌دهد.

_

آشنایی با ورزش به روش EMS

_

 در ابتدا ورزش به روش EMS که نام کامل آن Electrical Muscle Stimulation است، به منظور استفاده در فیزیوتراپی و باز توانی جسمی ورزشکاران آسیب دیده یا کسانی که به هر دلیل دچار کم توانی در اعضای بدن بودند، طراحی شد. اما پس از مدتی با توجه به تأثیرات بسیار چشم‌گیری که از این سبک ورزشی در بازسازی عضلات مشاهده شد،EMS مورد توجه ورزشکاران حرفه‌ای نیز قرار گرفت.

کسانی که تمایل داشتند در کنار تمرین‌های سخت ورزشی، به کمک یک روش مکمل روی عضلات بدن خود بیشتر کار کنند، به سبک ورزشی EMS روی آوردند. همین موضوع سبب شد که در طول سالیان این سبک ورزشی و دستگاه‌های مربوط به آن به روز رسانی شده و هر سال مدل و کاربری تجهیزات مورد استفاده در ورزش EMS جدیدتر و کاربرد آن‌ها متنوع‌تر شود.

هدف اولیه طراحی ورزش به روش EMS این بود که به کمک تجهیزات مربوط به این ورزش بتوان بدون نیاز به حرکت، مفاصل و عضلات بدن افراد را تحریک و تقویت کرد. ورزشکاران زیادی که در اردوهای تمرینی خود برای شرکت در مسابقات ورزشی آماده می‌شدند، از ورزش به روش EMS به منظور باز توانی عضلات و بالا بردن توان فیزیکی بدن خود استفاده می‌کردند.

حالا این سبک ورزشی فقط مخصوص به ورزشکاران حرفه‌ای نبوده و تنها به منظور بازسازی توان عضلانی افراد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. چرا که سال‌ها تحقیق روی این سبک ورزشی اثبات کرد که ورزش به روش EMS تأثیر شگفت انگیزی روی چربی سوزی و کاهش وزن داشته و می‌تواند مسیر دست‌یابی افراد به تناسب اندام را کوتاه‌تر و هموارتر کند.

اکنون ورزش به روش EMS با طراحی‌ تازه و امکانات جدید در باشگاه‌های ورزشی لاکچری یا مراکز تناسب اندام پیشرفته، هم توسط ورزشکاران حرفه‌ای و هم علاقه‌مندان به تناسب اندام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورزش به روش EMS
_

مزایای ورزش به روش EMS چیست؟

_

هدف اغلب ورزشکارانی که از سبک ورزشی EMS استفاده می‌کنند این است که عضلات خاصی در بدن خود را تقویت کرده یا توان آن را افزایش دهند. تجهیزات مورد استفاده در ورزش EMS با ارسال پالس به عضلات هدف و در عین حال حذف حرکات اضافه بدن که باعث ایجاد بار مضاعف روی سایر اندام‌ها و آسیب دیدگی در مفاصل می‌شود، در کوتاه‌ترین زمان ممکن عضلات را تقویت می‌کنند.

بنابراین استفاده از سبک ورزشی EMS این امکان را برای ورزشکاران فراهم می‌کند که بدون ایجاد فشار روی سایر عضلات بدن که سبب از بین رفتن توان و قدرت آن‌ها می‌شود، فقط روی توده عضلانی خاصی کار کنند.

گروه دیگری که از سبک ورزشی EMS استفاده می‌کنند افرادی هستند که هدف اصلی‌شان کاهش وزن و تناسب اندام است. EMS با نقش چشمگیر و ملموسی که در افزایش متابولیسم بدن دارد، منجر به سوزاندن چربی و در نهایت کاهش وزن می‌شود.

مزیت بهره‌گیری از سبک ورزشی EMS برای کاهش وزن این است که بافت عضلات در این سبک ورزشی هیچ آسیبی ندیده و هدف فقط آب‌کردن چربی‌ها خواهد بود. این در حالی است که کاهش وزن به این سبک با حفظ ریز فاکتورهایی مانند مینرال، پروتئین و آب بدن صورت می‌گیرد.

بنابراین سبک ورزشی EMS:

  • حجم عضلات را افزایش داده و به آن‌ها قدرت می‌دهد.
  • عضلات بدن را بدون ایجاد درگیری و فشار روی مفاصل تقویت می‌کند.
  • به نسبت روش‌های دیگر ورزشی برای ساختن عضلات هدف کمترین فشار را به مفاصل و سایر عضلات وارد می‌کند.
  • سبب بهبود و ارتقای متابولیسم بدن شده و به حذف چربی‌ها کمک می‌کند.
  • باعث کاهش چشمگیر وزن بدن به همراه چربی سوزی می‌شود.
  • منجر به سوزاندن حداکثر کالری در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌شود.
  • باعث افزایش گردش لنف می‌شود.
  • درمان بسیار مؤثری برای دردهای موضعی است.

همچنین یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روش ورزشی EMS این است که کاهش وزن با این روش به هیچ عنوان منجر به افتادگی پوست نمی‌شود. حتی EMS قادر است مشکلاتی نظیر سلولیت را رفع کرده و روند بهبودی پوست شل و افتاده پس از کاهش وزن را تسریع کند.

_

ورزش به روش EMS چه کاربردی دارد؟

_
ورزش به روش EMS چه کاربردی

همان‌طور که گفته شد EMS روشی برای طراحی و شبیه‌سازی حرکات سخت ورزشی و ارسال پالس‌های الکتریکی به عضله هدف، بدون درگیری سایر مفاصل در حرکت‌های سخت ورزشی است.

 فردی که می‌خواهد از سبک ورزشی EMS استفاده کند باید تجهیزات مربوط به آن را بپوشد. او این تجهیزات را مانند جلیقه، کمربند، بازوبند یا شلوارک به تن می‌کند. سپس تحت نظارت یک مربی ورزشی به انجام تمرینات ورزشی می‌پردازد.

تجهیزات ورزشی EMS با فرستادن پالس الکتریکی به عضلات بدن، آن‌ها را تحریک و منقبض می‌کنند. این امر سبب می‌شود که مدت زمانی که برای ساختن یک عضله مورد نیاز است کاهش پیدا کرده و فرد با فعالیت فیزیکی کمتر، زودتر به تناسب اندام دست پیدا می‌کند.

پالس الکتریکی EMS میزان فرکانس مشخصی دارد که برای بدن کاملاً بی‌ضرر است. این پالس فقط سبب ایجاد شوک در ماهیچه‌ها و عضلات بدن می‌شود. به این ترتیب آن‌ها از را از وضعیت استراحت خارج کرده و وادارشان می‌کند در پروسه فعالیت سایر اندام‌های بدن شرکت داشته باشند.

ارسال پالس الکتریکی توسط EMS باعث می‌شود فرد در عضلات خود احساس انقباض و لرزش شدیدی داشته باشد. میزان این لرزش گرچه زیاد است اما در سطح قابل تحملی بوده که برای ساختن عضلات و چربی سوزی بسیار مطلوب است. به این ترتیب حجم فعالیت اندام‌های بدن در طول مدت زمان مشخصی به شدت بالا می‌رود. در واقع تجهیزات EMS این امکان را برای فرد فراهم می‌کنند که با حداقل سطح فعالیت بدنی بیشترین فشار را به عضلات بدن خود وارد کند.

به‌طور کلی تفاوتی نمی‌کند که تجهیزات ورزشی EMS از چه نوعی بوده و با هدف فعال کردن کدام یک از ماهیچه‌های بدن  طراحی شده باشند. به هر حال این تجهیزات قادرند با بالا بردن سطح فعالیت عضلات بدن و شدت دادن به آن‌ها، میزان کالری سوزانده شده در طی یک حرکت ورزشی سبک را افزایش دهند. همین امر سبب می‌شود که فرد در طی مدت زمان کمتری وزن کم کند. همچنین تمام عضلات درگیر زودتر ورزیده شوند.

تأثیر 20 دقیقه ورزش کردن به روش EMS معادل با چندین ساعت سخت ورزش کردن در باشگاه ورزشی است.

_

استفاده از سبک ورزشی EMS چگونه باعث لاغری افراد می‌شود؟

_

لاغر شدن، عضله سازی و دست یابی به تناسب اندام اهداف ساده و کوتاه مدتی نیستند. بنابراین نمی‌توان تنها با کمک یک ابزار ورزشی به راحتی و خیلی زود به این اهداف دست پیدا کرد.

ما هم در فیت بادی هرگز قصد نداریم با ارائه اطلاعات نادرست مخاطبان خود را در خصوص استفاده از یک سبک ورزشی یا دستگاه هیجان زده کنیم.

البته که بهره‌گیری از تجهیزات و سبک ورزشی EMS می‌تواند مسیر دست یابی شما به تناسب اندام و لاغری را هموارتر کنند. اما نشانه گرفتن این هدف تنها با انجام تمرینات ورزشی منظم و رعایت رژیم‌های اصولی امکان پذیر هستند. در واقع استفاده از سبک ورزشی EMS روشی کارا و مکمل برای کاهش وزن، عضله سازی و فرم دهی به شکل بدن است.

_

آیا برای ورزش کردن به روش EMS نیاز به مربی وجود دارد؟

_
ورزش ems

برای ورزش کردن به روش EMS نیز مانند سایر رشته‌های ورزشی نیاز به راهنمایی‌های مربی ورزشی وجود دارد.

یک مربی باید ابتدا ویژگی‌های بدن و قدرت اولیه عضلات فرد را بشناسد. همچنین هدف نهایی او از ورزش کردن به سبک EMS را در نظر بگیرد. سپس با توجه به اطلاعات به دست آمده میزان قدرت دستگاه و مدت زمانی که فرد باید با تجهیزات EMS ورزش کند را تعیین کند. همچنین در حین ورزش کردن روی بدن او نظارت داشته باشد. ضمن آن‌که لازم است پس از مدت زمان مشخصی که از استفاده از دستگاه EMS می‌گذرد، نتیجه حاصل شده روی بدن فرد را تحلیل و ارزیابی کند.

فیت بادی
_

در چه مراکزی می‌توان ورزش به سبک EMS را انجام داد؟

_

ورزش EMS یک ورزش لاکچری است. به همین دلیل همه باشگاه‌های ورزشی تجهیزات مربوط به آن را در اختیار ندارند.

در حال حاضر در باشگاه‌های ورزشی یا مراکز تناسب اندامی می‌توان سبک ورزشی EMS را دنبال کرد که هم دستگاه‌های مربوط به EMS را در اختیار دارند. هم مربیانی در آن مشغول به فعالیت هستند که سبک ورزشی EMS را به خوبی شناخته و به عملکرد دستگاه‌های مربوط به آن آگاهی دارند.

یکی از این مراکز، مرکز تناسب اندام فیت بادی است. فیت بادی بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات ورزشی EMS را در اختیار دارد.

همچنین فیت بادی مربیان با تجربه ای دارد که سال‌ها است در زمینه ارائه برنامه به افرادی که تمایل دارند به روشEMS ورزش کنند و به تناسب اندام برسند، فعالیت داشته‌اند. مربیان فیت بادی به عملکرد تجهیزات مربوط به EMS آگاهی کامل دارند. همچنین انواع مختلف دستگاه‌های EMS را می‌شناسند.

بنابراین اگر تصمیم دارید سرعت لاغر شدن خود را افزایش دهید، یا دوست دارید زودتر به ورزیدگی عضلات بدن برسید، به فیت بادی اعتماد کنید.

 در وضعیت فعلی ورزش کردن به صورت گروهی در باشگاه‌های شلوغ امکان ابتلا به کرونا را به شدت افزایش می‌دهد. بنابراین ورزش کردن به سبک EMS با توجه به این که به صورت خصوصی یا نهایتاً در گروه‌های دو نفره انجام می‌شود، شیوه‌ای بسیار ایمن، به دور از خطر ابتلا به بیماری کرونا و مؤثر در عضله سازی و کاهش وزن خواهد بود.

در قسمت “تمرین با EMS تمرینی بدون وزنه” در سایت فیت بادی ثبت نام کنید. کارشناسان فیت بادی خیلی زود با شما تماس می‌گیرند. و تمام اطلاعاتی که برای شروع ورزش به سبک EMS به آن‌ها نیاز دارید را در اختیار شما قرار خواهند داد.

به فیت بادی، تجربه چند ساله این مجموعه در حوزه تناسب اندام، تجهیزات مدرن و مربیان خبره و متعهد آن اعتماد کنید.