_

رژیم غذایی

_

ورزش کردن و رژیم غذایی دو پای لازم برای رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن هستند.

 همان‌قدر که به تنهایی ورزش کردن فرآیند کاهش وزن و فرم دهی اندام را به کندی پیش می‌برد، گرفتن رژیم غذایی بدون داشتن فعالیت فیزیکی، به دلیل عدم کسب نتیجه دلخواه در زمان مناسب، بعضی اوقات سبب می‌شود افراد رژیم غذایی خود را از نیمه راه رها کنند.

بنابراین اگر تصمیم به کاهش یا افزایش وزن دارید، یا می‌خواهید تناسب اندام خود را حفظ کنید، باید علاوه بر ورزش کردن، از یک رژیم غذایی اصولی نیز پیروی کنید. فقط در این صورت می‌توانید با سرعت بیشتری به نتیجه دلخواه خود برسید.

_

چرا داشتن رژیم غذایی موضوع بسیار مهمی است؟

_

شاید اغلب افراد به رژیم غذایی فقط به عنوان روش مؤثری برای کاهش وزن نگاه کنند. اما اهمیت رژیم غذایی چیزی فراتر از این‌ است.

رژیم غذایی لاغری سبب می‌شود بدن به اندازه کافی کالری دریافت کند. همچنین افراد اشتهای کاذب خود را بشناسند. بنابراین اولین اتفاقی که در اثر رعایت رژیم غذایی در بدن رخ می‌دهد، کاهش دریافت مواد غذایی اضافه است. موادی که منجر به تولید کالری مازاد بر نیاز بدن می‌شوند. سپس به دلیل آن‌که سوزانده نمی‌شوند، تبدیل به قند و چربی شده و به وزن بدن می‌افزایند.

از طرفی فقط افراد دارای اضافه وزن نیستند که رژیم غذایی می‌گیرند. کسانی که کمبود وزن دارند نیز برای رفع مشکل خود باید از رژیم غذایی پیروی کنند. برای این گروه از افراد رعایت رژیم غذایی در کنار ورزش سبب افزایش اصولی وزن و در نهایت تناسب اندام خواهد شد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی چه به منظور لاغری باشد چه با هدف چاقی، سبب می‌شود افراد بیشتر از غذاهای سالم و مغذی استفاده کنند. طبق آمار کسانی که رژیم غذایی می‌گیرند و به آن پایبند هستند پس از مدتی به اصول رژیم خود عادت کرده و همواره آن را رعایت می‌کنند.

نکته بعدی این است که کسانی که بدون رعایت رژیم غذایی ورزش می‌کنند ممکن است دچار کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی شوند. این در حالی است که داشتن فعالیت مداوم بدنی یعنی برنامه غذایی باید تغییراتی داشته باشد که در طی آن همه ویتامین‌ها و مواد معدنی که بدن به آن‌ها نیاز دارد، تأمین شود.

حرفه‌ای‌ترین ورزشکاران دنیا در تمام عمر ورزشی خود از رژیم غذایی اصولی و برنامه ریزی شده پیروی می‌کنند. به همین دلیل است که آن‌ها در طول سال‌هایی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند همواره بدن‌های سرحالی دارند که گویی همیشه آماده هرگونه نبرد ورزشی است.

این‌ها بخشی از دلایل اهمیت فوق‌العاده رژیم غذایی هستند. شاید در یک جمله بتوان گفت که رژیم غذایی یعنی تعیین سبک زندگی و مشخص کردن مسیر حفظ سلامتی.

_

رژیم غذایی اصولی چه ویژگی‌هایی دارد؟

_
ویژگی‌های رژیم غذایی

اولین نکته این است که هرگز نباید به دلیل آن‌که کسی از یک رژیم غذایی به نتیجه دلخواه رسیده است، ما نیز از آن پیروی کنیم.

هر بدنی ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد. فرم اندام افراد با یکدیگر متفاوت است. میزان اضافه وزن هر کس با دیگری فرق دارد. شاخص توده بدنی افراد نیز موضوع قابل بحث دیگری است که باید در انتخاب رژیم غذایی در نظر گرفته شود. مسائل دیگری هم مثل جنسیت، سن، قد، وزن فعلی، میزان فعالیت بدنی، مشکلات گوارشی، مقاومت انسولینی، حساسیت به غذاها، شیردهی و مصرف داروهای خاص نیز وجود دارند که هنگام تنظیم رژیم غذایی باید در نظر گرفته شوند.

به همین دلایل است که تدوین برنامه غذایی کاری بسیار ظریف و اصولی است. کاری که فقط باید توسط یک متخصص تغذیه انجام شود. کسی که ابتدا همه اطلاعات لازم برای شناختن بدن را جمع آوری کند. قدرت درک و آنالیز آن‌ها را داشته باشد. سپس بر اساس دانش خود و ویژگی‌های بدن افراد، یک رژیم غذایی متناسب تنظیم کند.

البته همه کار اینجا تمام نمی‌شود. رژیم غذایی یک برنامه ثابت طولانی مدت نیست که بتوان سال‌ها آن را بدون تغییر نگه داشت. همان‌طور که بدن انسان در طول زمان و با توجه به شرایط مختلف تغییر وضعیت می‌دهد، رژیم غذایی نیز باید بر اساس ویژگی‌های جدید، به روز رسانی شود.

به طور مثال در رژیم‌های کالری شمار، سن، جنسیت، وزن و میزان فعالیت فیزیکی روی مقدار کالری که نیاز است بدن در طی روز دریافت کند یا بسوزاند مؤثر است. پس اگر وزن فرد کاهش پیدا کند، میزان کالری مورد نیاز دریافتی او نیز باید کم شود.

به دلیل همین حساسیت‌ها و ظرافت‌هاست که تأکید می‌شود رژیم غذایی باید اولاً مختص به هر فرد و شرایط فعلی بدن او تنظیم شود. ثانیاً توسط یک متخصص تغذیه تدوین شده باشد. همچنین به طور منظم و در طی مدت زمان مشخصی بر اساس میزان تأثیری که روی بدن فرد گذاشته است، ارزیابی و به روز رسانی شود.

_

برای دریافت رژیم غذایی به کجا مراجعه کنیم؟

_

انتخاب رژیم غذایی یعنی انتخاب سبک زندگی. بنابراین نباید بدون مطالعه و تحقیق هر نوع رژیم غذایی را انتخاب کنید. حتی برای انتخاب مرکزی که قرار است از دانش متخصصان آن برای دریافت رژیم غذایی استفاده کنید باید دقت و وسواس به خرج دهید.

فیت بادی
_

فیت بادی، یک مرکز تخصصی برای تهیه رژیم غذایی

_

ما در مرکز فیت بادی برای انتخاب متخصصان تغذیه‌ بیش از حد وسواس و دقت داشته‌ایم. بنابراین اکنون متخصصانی در فیت بادی مشغول به کار هستند که پیش از هر چیز اهمیت و ارزش رژیم غذایی اصولی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام افراد را می‌دانند.

متخصصان تغذیه در فیت بادی با آگاهی به روش‌های جمع‌آوری اطلاعات از ویژگی‌های فیزیکی و بدنی افراد، روی اصول تنظیم رژیم غذایی مختص به هر فرد تسلط دارند. همچنین به دلیل در اختیار داشتن دستگاه‌هایی که اطلاعات لازم از بدن افراد را دریافت و تحلیل می‌کند، به راحتی و با سرعت می‌توانند برنامه غذایی را تنظیم کنند که در آن‌همه نیازهای بدن فرد تأمین شده باشد.

رژیم های غذایی که در فیت بادی به افراد داده می‌شود بر اساس سبک زندگی آن‌ها و میزان فعالیت‌ها بدنیشان است. به همین دلیل رعایت کردن آن‌ها بسیار ساده است.

همچنین متخصصان فیت بادی توانایی تنظیم رژیم‌های غذایی بسیار پیچیده برای ورزشکاران حرفه‌ای را نیز دارند.

بنابراین فرقی نمی‌کند که شما با هدف لاغر شدن نیاز به رژیم غذایی دارید، یا به منظور چاق شدن می‌خواهید رژیم بگیرید. حتی ممکن است شما یک ورزشکار حرفه‌ای باشید که اکنون رژیم غذایی اصولی لازم دارد. به هر حال اگر فیت بادی را برای دریافت رژیم غذایی انتخاب کرده‌اید، نباید به این انتخاب شک کنید.

مرکز تناسب اندام فیت بادی یک مرکز تخصصی برای دریافت رژیم غذایی است. ما در تمامی مراحل تغییر سبک تغذیه‌ای شما در کنارتان خواهیم بود.